Czy lokalizacja gastronomii ma znaczenie?

„Najważniejsza jest lokalizacja, potem lokalizacja, a na końcu… lokalizacja”. Taką mantrę od lat powtarzają agenci nieruchomości i w każdej branży, również w branży gastronomicznej ma to duże znaczenie.

Oczywiście istnieją sytuacje, w których położenie i cechy lokalu gastronomicznego schodzą na dalszy plan, np. jeśli lokal ma cechę unikalną, a istnieje na nią duże zapotrzebowanie.

Zasadniczo jednak warto przestrzegać podstawowych zasad doboru lokalu.

Są to między innymi usytuowanie potencjalnego punktu na parterze i duże witryny.

Te cechy po pierwsze niwelują fizyczne oraz psychologiczne bariery w dostępie do lokalu – należy pamiętać, że w gronie Gości lokalu będą osoby o różnym stopniu sprawności fizycznej, a także rodzice z wózkiem dziecięcym. Jednocześnie, im więcej schodów (barier) trzeba przebyć (pokonać), tym mniej Gość czuje się zapraszany/mile widziany.
Drugim aspektem, na który warto zwrócić uwagę, to fakt, że widząc nieznany nam lokal gastronomiczny pełen ludzi szybciej pokonamy obawę co do jakości serwowanych dań.

Koszt pozyskania Gościa jest w tym przypadku niższy niż lokalu usytuowanego w piwnicy.

Do wiedzy powszechnej można także zaliczyć przekonanie o tzw. dużym ruchu kołowym i pieszym. Im więcej ludzi, widzi i ma możliwość zobaczenia lokalu, tym większe prawdopodobieństwo, że zechce skorzystać właśnie z tego lokalu.

 

Nadmienić warto również, że otoczenie konkurencji, wbrew obiegowej opinii, wpływa pozytywnie na ruch gości. Centra handlowe od lat stosują strategię clusteringu – grupowania obok siebie sklepów z podobnym asortymentem, w celu kumulacji zainteresowanych danym towarem i wzrostu sprzedaży.

 

Szukając lokalu warto zwrócić uwagę, czy w najbliższym otoczeniu znajdują się tzw. generatory ruchu- jak np. basen, szkoły, biurowce.

 

To kilka uniwersalnych zasad, które warto mieć na uwadze podczas poszukiwań idealnego lokalu. Jednak same poszukiwania lokalu należy zacząć od przemyślenia jego koncepcji l oraz wybrania grupy docelowej.

 

Studiował Filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim, absolwent Zarządzania na wrocławskiej Wyższej Szkole Bankowej.
Od dwunastu lat związany z gastronomią. Pracował dla takich marek jak: Sphinx, Pizza Hut, So!Coffee, Da Grasso.
Specjalizuje się w audytowaniu i szkoleniu z zakresu obsługi Gościa oraz aktywnej sprzedaży w gastronomii; konstruowaniu i wdrażaniu systemów motywacyjnych, a także wyszukiwaniu i ocenie potencjału nieruchomości dla lokali gastronomicznych. Prywatnie miłośnik kawy, polskiej literatury kryminalnej oraz pełnoletniej (i starszej) motoryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *