TRENDY WE WNĘTRZACH 2020

Dziś, w czasach obecnego kryzysu, przymusowej izolacji i wielkiej niewiadomej kolejnych dni, trudno wzbić się na wyżyny intelektualne i pisać o takich zagadnieniach, jak: kolor, styl lub trend. Długo zbierałam się do napisania tego artykułu. Mocowałam sama z sobą i zadawałam pytanie: czy jest to dobry moment, aby podzielić się z Państwem dawką wiedzy, tak prozaicznej, błahej, na pozór. Stwierdziłam jednak, że może warto oderwać się od tego, co za oknem i wrócić do wydarzeń sprzed kilku miesięcy.  Wydarzeń pełnych koloru, roślin, zwierzęcych wzorów i koloru klasycznego niebieskiego. Zapraszam Państwa na wyprawę do roku 2019 i opowieści o trendzie.

Zacznę od wyjaśnienia czym jest trend. Jest to kierunek, nurt, tendencja. Jednak warto pamiętać, że pojęcie to – nie wyklucza innych założeń i wytycznych, jeśli chcemy zaprojektować wnętrze w określonym stylu. We wnętrzach trend oznacza, w moim tłumaczeniu – „modę na coś”. Trendy określane są zarówno przez największych producentów  w branży wnętrzarskiej, jak np. producentów farb, tapet, ale również przez wielkich Projektantów, jak np. Tom Dixon, Phillipe Starck, Patricia Urquiola lub Nika Zupanc, która pomimo swojego młodego wieku, szturmem wdarła się w świat designu.

Dziwicie się Państwo zapewne, skąd zaproszenie na podróż w przeszłość? Przecież mamy mówić o teraźniejszości i przyszłości. Wszak artykuł ten ma skupić się na zagadnieniu „trendów we wnętrzach na rok 2020”. Jednak to na największych wydarzeniach wnętrzarskich roku poprzedniego, pokazywane są trendy na kolejny rok, a nawet lata.

W lutym udało mi się wziąć udział w targach „4 design days” w Katowicach. We wrześniu 2019 roku uczestniczyłam w bolońskich targach Cersaie, a w kwietniu 2018 roku w mediolańskich targach designu Salone del Mobile. To na przykładzie tych wydarzeń i swoich obserwacji  opowiem Państwu co nieco o trendach we wnętrzach, które będą dominowały w roku 2020.

DESIGN BIOFILNY

Proszę usiąść wygodnie, zapiąć pas, bo wzbijamy się wysoko. Zaczynamy bowiem od designu biofilnego. Pojęcie niby obce, a tak naprawdę bardzo nam bliskie. Bowiem biofilia to wzmacnianie więzi pomiędzy człowiekiem, a naturą. Przejawia się wprowadzeniem żywych roślin do wnętrz, stosowaniem naturalnych materiałów, jak rattan, drewno, wełna, len, szkło, metal. Jeżeli nie mamy możliwości zastosowania drewna na podłodze możemy obłożyć ją płytką imitującą drewno, a klepki lub panele drewniane położyć na ścianach. Stosując rośliny pamiętajmy również o roślinach egzotycznych, jak – bananowce, rośliny cytrusowe, palmy, fikusy – które urozmaicą wnętrze. Wzory egzotycznych roślin mogą znajdować się również na tapetach i grafikach. Bardzo ważnym zagadnieniem w designie biofilnym jest oświetlenie – powinno być go dużo i najlepiej zróżnicowane. Do kawiarni, gdzie wielu z naszych Gości spotyka się w celu odbycia rozmów biznesowych –jeśli nie mamy możliwości postawienia stołów i krzeseł w sąsiedztwie okien, proponuję zastosowanie światła imitującego dzienne, czyli żarówki o barwie ok. 4000K. Inną tendencją designu biofilnego jest wprowadzanie wody do wnętrz, np. poprzez stosowanie małych fontann lub odgłosów szumu morza płynących z  głośników. Wszystko, co sprawia, że poczujemy się, jak na łonie natury, albo blisko niej to design biofilny. Niezwykle potrzebny w obecnych czasach, który pomaga się zrelaksować, odpocząć i odetchnąć od zgiełku i wrzawy. Gwarantuję, że jeśli Państwa Goście poczują zew natury – chętnie do Państwa powrócą.

KOLOR ROKU

Co roku Instytut Pantone ogłasza wiodący kolor na nadchodzący rok. Po takich barwach, jak Ultra Violet, Living Coral kolorem roku 2020 został Classic Blue. Jest to klasyczny niebieski kolor, który ma imitować niebo o zmierzchu. Ma nieść spokój i harmonię. Symbolizuje trwały fundament w niepewnych czasach zdominowanych rozwojem nowych technologii.  Myślę, że symbolika tego koloru wstrzelił się dokładnie w to, co dziś potrzebujemy najbardziej – a więc w poczucie bezpieczeństwa.

Nie tylko Instytut Pantone ogłasza swój kolor roku. Robą to najwięksi gracze na rynku wnętrzarskim, jak np. firma Dulux. Ich kolor roku 2020 to „miętowa szarość”. Pomimo tego, że kolor ten odbiega od „klasycznego niebieskiego”, to ma na celu przywołanie tych samych skojarzeń – niebo o poranku, uczucie nostalgii, spokoju.

Nawiązując do designu biofilnego trendem 2020 roku jest korzystanie we wnętrzach ze wszystkich kolorów , które nawiązują do natury – od błękitów, rozmydlonych róży, delikatnych brązów, po przygaszone zielenie, czyste brązy, czy piaskowe beże.

RECYKLING

Kolejnym, ważnym trendem w projektowaniu wnętrz jest korzystanie z recyklingu. Mowa tu nie tylko o odnawianiu mebli już istniejących, ale również o wykorzystywaniu materiałów z recyklingu, jak papier, szkło, drewno. Na targach w Katowicach napotkałam firmę produkującą lampy z połączenia papieru i żywicy. Na rynku często można spotkać meble odnawiane, przemalowywane, czyszczone i przeznaczane na nowo do użytkowania. Według mnie, ma to dwie zalety – po pierwsze zwiększenie świadomości użytkowania elementów wyposażenia, po drugie – nadanie wnętrzom klimatu.  Proszę pamiętać, że recyklingowane meble mają swoją historię. Włączając je do projektu wnętrza stwarzamy we wnętrzu swoisty klimat, nadajemy mu charakteru. W temacie recyklingu idźmy dalej – aktualnie producenci pracują nad wykorzystaniem materiałów biodegradowalnych, jak fusy z kawy, grzyby, kukurydza, otręby, konopie. Co można z tych materiałów wykonać? Dajmy im trochę czasu, na pewno nas zaskoczą.

KSZTAŁTY

Aktualnie w projektowaniu wnętrz odchodzi się od kanciastych, ostrych form. Swoje odrodzenie przechodzą obłe kształty, które dostrzec możemy zarówno w meblach, ceramice łazienkowej, lampach, jak i w używaniu okrągłych luster lub obłej kresce we wzorach tapet. Kolejny raz wracamy zatem do designu biofilnego – i powrotu Człowieka do natury.

WZORY

Tu obok motywów kwiatowych, ogrodowych, wizerunków ptaków, motyli pojawiają się motywy zwierzęce. Jeśli chcecie, Drodzy Państwo, podążać według aktualnych trendów – niech w Waszych wnętrzach pojawią się pasy zebry, łatki żyrafy. Oczywiście w formie nadruków, nie skór naturalnych J

METALICZNY BLASK

Producenci coraz częściej sięgają po metaliczne wykończenia. Pojawiają się one zarówno w płytkach ceramicznych, okładzinach ściennych, tapetach. Na topie jest złoto, miedź, postarzane metale. Jeśli używamy srebra we wnętrzu, to w matowym wykończeniu.

Drodzy Państwo, morał tej wyprawy po aktualnych trendach jest jeden – stwórzmy we wnętrzach, w których chcemy gościć naszych Klientów – azyl. Pomóżmy Gościom wrócić na łono natury, posiedzieć na drewnianej ławie, zrecyklingowanym krześle z historią, wśród zapachu kwiatów, odgłosu śpiewu ptaków lub szumu morza. Zaproponujmy Gościom widok roślin, wizerunki ptaków i motyli. Niech poczują się, jak na dalekiej, egzotycznej wyprawie lub w ogródku ulubionej Cioci. Wszak najwięksi Producenci gwarantują, że do takich warunków nasi Goście będą wracać J Kończąc poważnie – zachęcam do podejmowania świadomych wyborów naturalnych materiałów. Nie tylko ze względu na trendy, ale również w trosce o środowisko. Nigdy nie byłam zwolenniczką podążania ślepo za trendami. Z czasem jednak i trendy się zmieniają. Te na rok 2020 są ,według mnie, ponadczasowe, gdyż odnoszą się do zrównoważonego rozwoju i troski o to, co nas otacza. Dziś musimy o to jeszcze bardziej dbać.  

Wszystko zrodziło się z pasji. Co znaczy wszystko? Ano – zamiłowanie do rysowania, świata designu i chęci upiększania. Od tego było już niedaleko do uzyskania dyplomu projektanta wnętrz i architekta krajobrazu. Dziś projektuje wnętrza komercyjne i mieszkalne, zieleń publiczną i prywatną. Więcej na stronie: www.strzelecka-design.pl, tel. +48 509 873 755 WSPÓŁPRACA PRZY PROJEKTOWANIU LOKALI GASTRONOMICZNYCH: HORECA+ tel. +48 / 889 30 40 50 https://horecaplus.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *