NOWY PODATEK „VAT” W ROKU 2020

Od 1 lipca 2020 roku polscy podatnicy zaczną stosować tzw. „nową matrycę stawek VAT”, czyli wykaz towarów i usług objętych obniżonymi stawkami 8% i 5%.

Zmiana stawek VAT będzie miała wpływ na wzrost cen produktów oferowanych w polskiej gastronomii. Wyższe ceny odczujemy szczególnie w sushi barach oraz lokalach oferujących owoce morza. Wzrost cen może nie ominąć również pizzerii z piecami opalanymi drewnem, ponieważ w przypadku drewna opałowego VAT wzrośnie z 8% na 23%. Mało prawdopodobna , ale możliwa jest obniżka cen w piekarniach i cukierniach.

Wzrasta również podatek VAT na usługę gastronomiczną z 8% do 23%.

Dotychczas VAT od sprzedaży posiłków w dostawie lub na wynos wynosił 8% lub 5%. Od 1 lipca 2020 będzie to 23% (dotyczy dań z owocami morza) lub 8%.

Z 8% na 23% wzrośnie VAT na sprzedaż lodu wykorzystywanego w celach spożywczych. Zdrożeją napoje owocowe i warzywne – zmiana VAT z 5% na 23%. Natomiast soki oraz nektary owocowe i warzywne pozostaną na poziomie 5%.

Podatek VAT wzrośnie

z 5% na 23% na:

  • owoce morza, w tym ośmiornice, homary, kraby, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki i inne skorupiaki

z 8% na 23% na:

  • lód używany do celów spożywczych, w tym kostki lodu.

z 5% na 8% na:

  • niektóre przyprawy nieprzetworzone (np. gałka muszkatołowa, kwiat muszkatołowy, kmin, szafran, kurkuma).

Podatek VAT zmaleje

z 8% na 5% na:

  • zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna, w tym również dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego,
  • owoce tropikalne i cytrusowe,
  • orzechy, np. migdały, pistacje, kokosowe.

z 23% na 8% na:

  • słodką paprykę (przyprawę), niektóre przyprawy przetworzone: musztardę, pieprz, tymianek.

z 23% na 5% na:

  • pieczywo i ciastka, wyroby ciastkarskie, pączki

Materiały publikowane na blogu mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane wyłącznie ze wskazaniem źródła informacji.

przedsiębiorca, marketer, UX, grafik, projektant, publicysta, pizzaiolo. Mówi biegle po hiszpańsku i angielsku. Często nazywany „człowiekiem orkiestrą”. Ekspert od wielu lat związany z branżą HoReCa (Hotele Restauracje Catering). Swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się z innymi. Doradza firmom takim jak: IKEA, KAUFLAND, BP i CINEMA CITY. Prywatnie – podróżnik, aktywista, liberał, miłośnik squasha oraz zapalony rowerzysta. Entuzjasta nowych technologii oraz nowoczesnego, ergonomicznego i funkcjonalnego designu. GASTROMARKETING.PL tel. +48 / 51 347 88 88 https://gastromarketing.pl ::: HORECA+ tel. +48 / 889 30 40 50 https://horecaplus.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *