Dyrektywa plastikowa to pakiet przepisów Unii Europejskiej, który ma na celu zmniejszenie zużycia i zanieczyszczenia plastikiem. Dyrektywa weszła w życie w lipcu 2021 r. i dotyczy wszystkich państw członkowskich UE.
Dyrektywa plastikowa ma szereg konsekwencji dla branży gastronomicznej. Po pierwsze, zakazuje stosowania dziesięciu produktów plastikowych jednorazowego użytku, w tym:
- kubków na napoje z polistyrenu
- talerzy z polistyrenu
- sztućców z plastiku
- słomek z plastiku
- patyczków do balonów
- patyczków higienicznych
- mieszadełek do napojów
- naczyń jednorazowych z polistyrenu
- pokrywek z polistyrenu
- toreb z polistyrenu
Po drugie, dyrektywa wymaga, aby wszystkie opakowania plastikowe były oznaczone symbolem „kółka z trzema strzałami”. Symbol ten ma informować konsumentów o tym, że opakowanie nadaje się do recyklingu.
Po trzecie, dyrektywa wprowadza system bonusów i kar za recykling opakowań plastikowych. System ten ma zachęcać firmy do recyklingu opakowań i zniechęcać je do ich wyrzucania na wysypiska śmieci.
Dyrektywa plastikowa jest ważną zmianą dla branży gastronomicznej. Firmy muszą dostosować się do nowych przepisów i znaleźć alternatywne materiały do pakowania żywności i napojów. Wdrożenie dyrektywy plastikowej może być kosztowne dla firm, ale ma też wiele zalet. Pomoże zmniejszyć zanieczyszczenie plastikiem i poprawić stan środowiska.