Ile gaśnic powinno znajdować się w lokalu gastronomicznym?

Ilość gaśnic w gastronomii zależy od powierzchni obiektu i jego kategorii zagrożenia ludzi. Zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi, na każde 100 m2 powierzchni strefy pożarowej w budynku, nie chronionej stałym urządzeniem gaśniczym, powinna przypadać jedna jednostka masy środka gaśniczego 2 kg (lub 3 dm3). W strefach pożarowych zakwalifikowanych do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV, na każde 300 m2 powierzchni powinna przypadać jedna jednostka masy środka gaśniczego 2 kg (lub 3 dm3).

W praktyce oznacza to, że w większości przypadków lokal gastronomiczny o powierzchni 100 m2 powinien być wyposażony w jedną gaśnicę 2 kg. W lokalach o większej powierzchni liczba gaśnic powinna być proporcjonalnie większa.

Ważne jest również, aby gaśnice były dobrane do rodzaju pożaru, który może wystąpić w lokalu gastronomicznym. Najczęstszym rodzajem pożaru w gastronomii jest pożar tłuszczu, dlatego gaśnice powinny być wypełnione środkiem gaśniczym przeznaczonym do gaszenia pożarów tłuszczu i olejów (grupa pożarów F).

Gaśnice powinny być umieszczone w widocznych i łatwo dostępnych miejscach, w odległości nie większej niż 30 m od każdego miejsca, w którym może przebywać człowiek.

przedsiębiorca, marketer, UX, grafik, projektant, publicysta, pizzaiolo:) Mówi biegle po hiszpańsku i angielsku. Zna również język włoski i niemiecki. Często nazywany „człowiekiem orkiestrą”. Jego znakiem rozpoznawczym są czerwone okulary oraz wieczny uśmiech. Ekspert od wielu lat związany z branżą HoReCa (Hotele Restauracje Catering). Swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się z innymi. Doradza firmom takim jak: IKEA, KAUFLAND, BP i CINEMA CITY. Prywatnie – podróżnik, aktywista, liberał, miłośnik squasha oraz zapalony rowerzysta. Entuzjasta nowych technologii oraz nowoczesnego, ergonomicznego i funkcjonalnego designu. KONTAKT: T: +48 / 535 427 876 E: ceo@horecaplus.pl W: https://horecaplus.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *